19 maja – Rødven

Camping, na którym mieszkamy znajduje się kilometr od liczącego nie więcej niż 30 domów Rødven, małej wioski w gminie Rauma w regionie Møre og Romsdal.

Wieś ma właściwie dwie atrakcje turystyczne:

  • Romsdalfjord, dziewiąty najdłuższy fiord Norwegii. Otoczony pięknymi, wysokimi górami stromo opadającymi do morza, żyznymi polami, lasami. Pełen ryb. Tak, to właśnie na ryby przyjechaliśmy, chociaż głównie mój tata jest zainteresowany łowieniem 😉
  • Rødven stavkyrkje czyli typowy norweski kościół klepkowy z XII wieku. Kościoły tego typu budowano prawie od początku chrystianizacji Norwegii. Kraj próbowali nawracać Anglicy, Duńczycy i misjonarze z innych okolic- początkowo bezskutecznie. Prekursorem chrystianizacji Norwegii był Olaf Tryggvason (haha, syn Tryggvi Olafssona :D), norweski król władający na przełomie X i XI wieku. Olaf był praprawnukiem Haralda Pięknowłosego uważanego za pierwszego króla Norwegii (którą zjednoczył w 872 roku). Dał się przekonać do nowej wiary, kiedy u wybrzeży Kornwalii chrześcijański jasnowidz (sic!) przepowiedział mu, że zostanie napadnięty. Tak też się stało, a Olaf uznał to za wystarczający powód do zmiany swojej wiary i do zachęcenia do tego poddanych. Ostatecznie dzieło chrystianizacji dokńczył Olaf II Haraldsson, który za swe zasugi dla kościoła został po śmierci uznany za Świętego Olafa albo Świętego Olava. Za życia był znany z zamiłowania do przemocy. Kościoły słupowo-klepkowe zaczęto budować właśnie w ramach chrystianizacji. Stawiano je często w miejscach staronordyckich świątyń. Najciekawszą cechą tych charakterystycznych budowli jest fakt, że do ich budowy w ogóle nie używano gwoździ ani elementów innych niż drewniane (ze względu na koszty). Obecnie aw Norwegii pozostało 28 tego typu świątyń. Kolejne dwie można zobacyzć w Szwecji, jedną w Anglii i jedną w Polsce, w Karpaczu. Ten ostatni kościół to Świątynia Vang przeniesiona z norweskiego Vang w XIX wieku na polecenie króla Prus.W Rødven, naprzeciwko XII-wiecznego Stavkirke postawiono dużo później nowszy, także całkiem urodziwy drewniany kościół w typowo norweskiej, czerwono-białej kolorystyce. Poniżej zdjęcia Rødven stavkyrkje, nowego kościoła stojącego naprzeciwko oraz wspomnianej Świątyni Vang w Karpaczu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.