Norweskie codzienne dania i przekąski

Pizza Grandiosa

Więc co jedzą Norwegowie na codzień? Żartują, że ich narodową potrawą jest Pizza Grandiosa, mrożona pizza, którą można kupić w każdym supermarkecie. Według mnie niezbyt dobra, nawet jak na mrożoną pizzę. W żarcie jest sporo prawdy: Norwegowie jedzą tony Grandiosy. Co roku kupują 24 miliony pizz (a jest ich przecież tylko 4,6 milionów). I mówimy tylko o jednej, wiodącej marce, ale przecież w sklepach roi się od innych. Jingiel z reklamy ulubionej pizzy Norwegów ( o odrobinę glupio brzmiącym tytule”Respect for Grandiosa” https://www.youtube.com/watch?v=pIb-boiAnRM) wspiął się na pierwsze miejsca norweskich list przebojów. Tak, chyba można powiedzieć, że to faktycznie narodowe danie.

Inne popularne codzienne potrawy:

Kjøttkaker

Klopsiki mięsne. Tak, takie jak w Ikei, nie potrzeba zdjęcia 😉

Tacosy

Najwyraźniej istnieje tu nowa świecka tradycja jedzenia ich w piątek czyli Taco Friday.

Fiskebolle

Czyli klopsiki z ryby. Czasami klopsiki z ryby z ziemniakami. Je się też kotlety z ryby. Coś jak klopsiki z ryby tylko płaskie.Czasami jedzą też klopsiki z ziemniaków zwane komler, które przy bardzo dobrych chęciach można uznać za norweskie pyzy. Aha, klopsiki z ryby kupuje się w puszce. Nie odważyłam się.

 

Pudding z ryby.

Coś jak kotlety z ryby tylko zmielone oraz wzbogacone żelatyną. Nazywany przez moją rodzinę pieszczotliwie „kotletem z ryby zmielonym razem z łódką”

Ser brunost.

Wspominałam już o nim w innym poście. Tak, na serio go jedzą i nie trzymają go na półkach w sklepach tylko, żeby straszyć nim turystów. Chyba trzeba być stąd, żeby docienić ten smak, ja najwyraźniej nie potrafię 😉

Parówki polse, o których również już wspominałam. Serio, zwykłe parówki. Na grilla. Pieczone. Gotowane. Smażone. Norwegom ten delikates smakuje najlepiej zawinięty w ziemniaczany naleśnik lefse albo w bułkę do hotdoga.

Eplesmuldrepai

Nic innego jak jabłkowe crumble. Jabłka z maślaną kruszonką. Podaje się z lodami lub kwaśną śmietaną. Polecam. Dla porządku dodam, że w środku nie ma ryby 😉

Krumkake

Czyli skrzyżowanie ciastek maślanych z naleśnikami, wypiekane w formie uroczych rożków. Bardzo smaczne. Tak smaczne, że podobno je się tylko w Święta.

Gofry

Bardzo popularna przekąska. I słusznie, polecam. Dla hardkorów wersja norweska, z serem brunost na wierzchu (nie zapomnijcie mieć szczoteczki do zębów pod ręką, ciężko się tego pozbyć z zębów).

Norweskie codzienne dania i przekąski w moich innych wpisach:

http://ladysownvoyageexperience.com/20-maja-rodven/

http://ladysownvoyageexperience.com/21-maja-hamar/

 

One thought on “Norweskie codzienne dania i przekąski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.