Theodor Kittelsen

Norweski malarz Theodor Kittlesen

Następny post miał być o norweskim black metalu i paleniu kościołów, jednak okazało się, że warto wspomnieć o czymś, a właściwie kimś, kto łączy temat metalu i norweskich legend ludowych.

Szukając obrazków ilustrujących trolle i inne stworzenia (patrz poprzedni post -> http://ladysownvoyageexperience.com/23-maja-hamar/ ) bardzo szybko zauważyłam, że większość z nich, zarówno znalezionych w internecie, jak i dostępnych w tradycyjych książkach, wyszła spod pędzla jednego artysty. Warto przyjrzeć się bliżej jego tworczości, tak ważnej dla Norwegii i Norwegów.

Norweski malarz Theodor Kittlesen urodził się w 1857 roku, zmarł w 1914. Pochodzący z biednej, wielodzietnej rodziny, półsierota miał szczęście, bowiem wcześnie odkryto jego talent. Jako siedemnastolatek trafił najpierw do Oslo, potem do Monachium, gdzie uczył się rysunku. Kolejne stypenium sfinansowało jego wyjazd do Paryża. Po dziesięciu latach nauk za granicą na dobre wrócił do ojczyzny. Nie wrócił jednak w rodzinne strony do Kragerø, ale wyjechał na Lofoty. Ta tajemnicza i bardziej mroczna kraina lepiej odpowaidała jego zainteresowaniom artystycznym.

Kittelsen mówił, że musi pozostawać w stałym kontakcie z naturą, żeby móc malować. Najchętniej wybierał monumentalne krajobrazy północne. To właśnie one zainspirowały malarza do namalowania zbioru najslynniejszych obrazów trolli. Z kolei historia epidemii dżumy, która zmiotła z powierzchni Ziemi połowę populacji ówczesnej Norwegii zainspirowała Kittlesena do namalowania cyklu zatytułowanego Czarna Śmierć. Do historycznego obrazu dodał pochodzącą z mitologii nordyckiej Pestę. Tradycyjnie była to stara kobieta, która z grabiami na ramieniu odwiedzała kolejne wsie niosąc śmierć jej mieszkańcom.

Trzeba wspomnieć, że Kitellsen bardzo często pisał do swoich ilustracji wiersze, historyjki, baśnie i komentarze, nie znalazłam niestety żadnych tłumaczeń z norweskiego.

Kittelsen był wielbicielem nordyckiej mitologii, germańskich mitów i romantycznej muzyki. Chciał w swojej twórczości pozostawać w ciągłym kontakcie z naturą: morzem, górami, lasami, zimą i fjordami. Został cenionym w kraju ilustratorem. Stworzył między innymi kultowe obrazki do klasycznego, pierwszego wydania Norweskich Baśni Ludowych zebranych przez Asbjornsena i Moego.

W twórczości Kittlesena znajdziemy zarówno obrazy głodu i śmierci jak i niezliczone ilustracje z bajek dla dzieci, tańczące zwierzęta i wesołe krasnale. Do tego dochodzą liczne portrety, tysiące sziców i wiele pejzaży. Tworzył w wielu technikach, od obrazów olejnych po szkice ołówkiem czy piórkiem.

Niestety nie cieszył się dobrym zdrowiem i mimo licznych odznaczeń, wystaw i nagród umarł w biedzie.

Kittelsen – ulubiony malarz metalowców

Jego mroczny, neoromantyczny styl zainspirował liczne zespoły metalowe do umieszczania jego dzieł na okładkach płyt. Z twórczości malarza skorzystały miedzy innyi Empyrum, Otyg, Satyricon oraz -aż dwukrotnie – Burzum. Metalowcy podzielali uwielbienie malarza do  zimowych pejzarzy, tematyki duchów i śmierci.

    

Zainteresowanym polecam zbiory Kittlesena w  norweskim Muzeum Narodowym i strony o jego twórczości:

http://samling.nasjonalmuseet.no/en/term/producer/Kittelsen,%20Theodor

http://www.theodorkittelsen.no/en/

https://www.wikiart.org/en/theodor-severin-kittelsen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.